12 Adalar Turu

Fethiye 12 Adalar tekne turu ile Fethiye’nin tarihi koy ve adalarını ziyaret etmenizi bu tarihi daha derinden yaşamanızı sağlayacak. Peki 12 Adalar tekne turunda ziyaret edilen yerler neresi ve ziyaret edilen yerlerin önemi ne dilerseniz önce bunları tanıyalım.

12 Adalar Tekne Turunda Ziyaret Edilen Yerler
12 Adalar tekne turu ile Fethiye’nin tarihi koy ve adaları eşsiz manzarası ve doğallığını Mükemmel manzarası ile sizlere bambaşka anlar yaşatacak bu yerleri gördüğünüzde oldukça şaşıracaksınız. Her biri ayrı hikayelerle isimlendirilen bu ada ve koylarda mükemmel bir deneyim yaşayacaksınız. Fethiye 12 Adalar tekne turumuzda ziyaret edeceğimiz yerler şöyle;
* Şövalye Adası: 12 Adalar tekne turu etkinliği kapsamında ziyaret edilen adalardan biri de Şövalye adasıdır. 15. Yüzyılda Rodos şövalyelerinin adada yaptırmış oldukları kale ile uzun bir süre bu adayı denetimde tuttukları biliniyor. Genç Roma döneminde bile kullanılan adanın bu döneme ait çeşitli kalıntıları da mevcut. Bu adada yer alan kalenin surları, mozaiklerin kalıntıları, evler ve eski sarnıçların kalıntıları adanın yaşanılan dönemine ait çeşitli izlerini barındırmaktadır.
* Kızılada: Yüzme etkinliklerine de ev sahipliği yapan manzarası ile herkesi büyüleyip ismini gün ışığında kızıla bürünen sahilinden alan Kızılada, ziyaret edebileceğiniz en güzel adalardan biri olarak sizlere mükemmel anlar yaşatacak. Adanın güneyinde deniz trafiğine yön vermesiyle bilinen bir deniz feneri bulunmaktadır.
* Göbün Koyu: Darboğaz’dan Karanlıkiçine girildiği anda kuytu bir yerde yer alan Göbün koyu adeta gizlenmiş bir güzellik olarak karşınıza çıkıyor. Çam ve zeytin ağaçları ile beraber kıyısında antik bir hamam hamam olduğu bilinen Göbün koyu, Kaunus kültürü kalıntıları ve antik mezarlarıyla tarihin izlerini taşıyan yerlerden biridir.
* Zeytin Ada: Özel mülk olması özelliği ile 12 adalardan biri olarak ziyaretçilerini karşılayan Zeytin Adası Osmanlı atölyesi ile Osmanlı izlerini taşıyan adalardan biridir. Ziyaretçilerin olağanüstü manzarası karşısında adeta aşık oldukları bu ada birçok ünlü tarafından da ziyaret edilmiş ve güzelliği ile manzaranın tadını doyasıya yaşayabileceğiniz adalardan biri olmuştur.
* Yassıca Adalar: İrili ufaklı olmak üzere toplam 5 adet adacığın bulunduğu bu ada günübirlik tekne turlarının da en uzun kaldıkları adalardan biridir. Fethiye 12 adalar tekne turu ziyaretinde uğrayacağınız adalardan biri olan Yassıca Adalar kuzey ucunda kumsal bulundurmakta ve ziyaretçiler bu kumsalda yüzebilmektedirler. Yassıca adalar muhteşem manzarası ile adeta ziyaretçileri büyülemektedir.
* Domuz Adası: İsminden de anlaşılacağı gibi bir zamanlar domuzların istilasında olan bu ada, ismini de buradan almıştır. Güzel bir manzarası olan bu ada da ilginizi çekebilir. 12 Adalar tekne turunda ziyaret edilen adalardan biri olan Domuz Adası sakin bir ada olmasıyla bilinir.
* Hamam Koyu: Bir yapının denize çökmüş kalıntılarını taşıyan bu koy rivayetlere göre Kleopatra’nın da denize grip dinlendiği söylenilen bir koy olarak bilinse de bu her zaman mizahi amaçlı bir söylenti olarak kullanılmıştır . Çam ve çalılarla örtülü olan koy, aynı zamanda belirli belirsiz birçok kalıntısı ile görenleri şaşırtacak türden kalıntılar sunan bir koy olarak bilinmektedir. Hamam Koyu ferahlığı, güzelliği ve manzarası ile ziyaretçilere eşsiz bir güzellik sunmaktadır.
* Tersane Adası: Fethiye 12 Adalar tekne turunda ziyaret edeceğiniz adaların en büyüğü olan Tersane adası, Roma döneminden kaldığı düşünülen ve çoğunluğu Akdeniz mimarisi özelliği taşıyan birçok kalıntı ile sizleri karşılıyor. Geçmişte küçük gemilerin tamir ve onarımlarının burada yapıldığının söylenmesi ile ada Tersane adası ismini almıştır. Adada hayvancılıkla uğraşan birkaç aile geçimini burada sağlamaktadır. İki korunaklı koyu ile yatçılar için oldukça güvenli bir bölgedir.
Ücrete Dahil Olmayanlar !
Extra Yiyecek ve İçecekler fiyata dahil değildir.
Ücrete Dahil Olan Hizmetler !
Sigorta, rehber, Ada Ziyaretleri, Öğle Yemeği ve Otel Servisidir.
Yanınızda Getirmeniz Gerekenler?
Fethiye 12 Adalar tekne turu etkinliğimiz için yanınızda yüzebilmek amacıyla yedek kıyafet getirebilir ve teknede ücrete dahil olmayan bazı yiyecek ve içecekler için yanınızda bir miktar para getirebilirsiniz.